Novinky
20.11.2019
GARANCIA NAJNIŽŠEJ CENY
Plánujete nakúpiť tovar z nášho sortimentu, ale identický produkt, o ktorý máte záujem, ste videli kdekoľvek na internete za nižšiu cenu? Informujte ... čítať celé
Zobraziť všetky novinky
Blog
11.03.2022 Umelý ratan
Umelý ratan na mieru
Potrebujete zakryť alebo zatraktívniť vonkajšie priestory alebo balkón a ratanové rohože v metráži svojimi rozmermi nevyhovujú? Potom využite našu jed... čítať celé
Ratanové balkónové zásteny na mieru
Potrebujete zakryť alebo zatraktívniť vonkajšie priestory alebo balkón a štandardizované ratanové balkónové zásteny svojimi rozmermi nevyhovujú? Potom... čítať celé
Možnosti zatienenia balkóna či terasy
Použiť je možné umelé živé ploty, umelé bambusové rohože, prírodné prútené rohože či tieniace tkaniny. Od minulého roka sme do nášho sortimentu novo z... čítať celé
Zobraziť všetky články
Recenzie zákazníkov

 

 

 

  1. Úvod
  2. Rady a návody pre náš sortiment
  3. Úprava záhrady
  4. Použitie a inštalácia neviditeľných obrubníkov

Použitie a inštalácia neviditeľných obrubníkov

Neviditeľný obrubník umožňuje takmer neviditeľne oddeliť akékoľvek povrchy. Obrubník je konštruovaný tak, aby po inštalácii nijako nenarušoval ráz záhrady (inštaluje sa do výšky povrchu terénu).

Možnosti použitia pre všetky druhy povrchov:

  • trávniky
  • štrkové povrchy
  • záhony
  • mulčovacia kôra
  • liaty a razený betón
  • zámková dlažba
  • chodníkové štvorce
  • žulové kocky
  • tehlová dlažba
  • a ďalšie…

 

Ak je jednou z oddeľovaných plôch trávnik, tráva prekryje úzku hornú hranu obrubníka, ktorý neviditeľne, ale dokonale plní svoju funkciu.
V kombinácii s dlažobnými kockami umožňujú obrubníky zatraktívnenie vzhľadu záhrady. Obrubníky znamenite oddeľujú jednotlivé druhy povrchov v záhrade.
Systém umožňuje ľubovoľné zatáčanie povrchu chodníkov podľa priania zákazníka. Skvele sa hodí ako zakončenie spevnených plôch okolo stien domu. Sú ideálnym riešením pre ohraničenie zatrávňovacích plastových mreží.

INŠTALÁCIA:

Montáž neviditeľných obrubníkov je jednoduchá, rýchla, čistá a lacná.

K terénu sa obrubníky pripevňujú pomocou plastových či kovových klincov. Voľba klincov závisí od terénu (mäkší terén = plastové klince, silne kamenistý terén = oceľové klince). Na jeden meter je potrebných cca tri klince.

Napájanie obrubníkov je vďaka pripravenému zámkovému systému nenáročné a po spojení vzniká kompaktný pás bez medzier (pozri nižšie video Spojovanie). Obrubníky sú konštruované tak, že je do neho možné uložiť jednoduchú záhradnú elektroinštaláciu prípadne vodoinštaláciu.

Konštrukcia obrubníka je navrhnutá tak, aby po inštalácii nijako nenarušoval ráz záhrady. Obrubník sa inštaluje do
výšky povrchu terénu. Umožňuje tak takmer neviditeľne oddeliť akékoľvek povrchy. Ak je jednou z oddeľovaných plôch trávnik, uložíme neviditeľný obrubník konštrukčnou časťou smerom do trávnika. Trávnik koreňovým systémom obrubník po čase ešte lepšie upevní. V prípade, že budeme používať geotextilnú fóliu, umiestnime obrubníky opačne (konštrukčnou časťou do záhona) a pomocou klinca fóliu prichytíme.

Obrubník stačí jednoducho na rubovej strane nastrihnúť a stane sa ohybným a ľahko tvarovateľným (pozri nižšie video Ako tvarovať). To umožňuje, podľa predstáv a požiadaviek, veľmi ľahko formovať vnútorné aj vonkajšie oblúky a zákruty.

1. Pripravíme si potrebný materiál – obrubníky a kotviace klince a náradie – rýľ, motyku, kliešte (alebo väčšie nožnice), kladivko.2. Pokiaľ budeme vytvárať oblúky, obrubníky na rubovej strane nastriháme, vždy v strede každého poľa. Tým je umožnené ľahké a pravidelné tvarovanie obrubníkov do „vonkajších“ aj „vnútorných“ oblúkov.
  
3. Spájanie obrubníkov sa vykonáva pomocou pripravených zámkov. Obrubníky po spojení vytvárajú kompaktný pás bez medzier.4. Požadovaný tvar si vytýčime pomocou obrubníkov, ktoré ľahko prichytíme pomocou kotviacich klincov. Môžeme si vyskúšať aj niekoľko tvarov a vybrať ten, ktorý sa nám páči najviac. Na účely vytýčenia uložíme obrubníky „opačne“ (teda tak, aby sme ich mohli ľahko obrývať).
  
5. Rýľom opatrne obryjeme celú dĺžku obrubníkov minimálne do patričnej hĺbky (tj 45 alebo 60 mm podľa typu obrubníkov). Terén odstránime v šírke asi 10 cm a mačiny uložíme na neskoršie použitie.6. Podklad starostlivo zarovnáme na uloženie obrubníkov v patričnej výške (tak aby horná hrana obrubníkov bola po uložení vo výške terénu).
  
7. Obrubníky, ktoré doteraz vytyčovali tvar, uvoľníme a opatrne premiestnime do odkopanej časti terénu tak, aby rovná strana neviditeľného obrubníka bola v smere k výplni chodníka (napr. dlažby alebo štrku) alebo záhonu. Zvýšenú pozornosť pritom venujeme predovšetkým oblasti zámkov, v ktorých môže neopatrnou manipuláciou dôjsť k nevratnému poškodeniu odlomením.8. Uložené obrubníky zakotvíme do terénu pomocou plastových (mäkký terén) prípadne oceľových (veľmi tvrdý, kamenistý terén) klincov. Klince rozmiestňujeme podľa potreby, spravidla stačia 3 kusy na 1 meter dĺžky. Plastové klince umiestňujeme do väčších dier, oceľové klince do menších dier.
  
9. Uložené obrubníky zasypeme z vonkajšej strany potrebným materiálom, v prípade trávnatého pozemku uložíme späť mačiny, prišliapneme ich a po skončení práce prelejeme riadne vodou.10. A máte hotovo!
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi