- Úvod
- Rady a návody pre náš sortiment
- Umelé živé ploty
- Spôsob inštalácie
Spôsob inštalácie
Rohože sa pripevňujú na už existujúci podklad, ktorý môže byť tvorený pletivom, múrom, zábradlím, či rôznymi plotovými dielcami. Ploty sa upevňujú najčastejšie pomocou sťahovacích pások, viazacím drôtom alebo skrutkami (v prípade, že nie je možné nijako upevniť sťahovacími páskami). Ploty sú k dispozícii vo viacerých typoch balení - rolky, rošty (obvykle s dreveným nosičom), dielce. Podľa typu balenia sa líši aj inštalácia.
Inštalácia dielcových plotov
- Dielce sa vyberú z obalu a nechajú sa chvíľu položené na dotvarovanie.
- Jednotlivé dielce pospájate pomocou zámkov do požadovaného tvaru a na požadovanú veľkosť.
- Pomocou sťahovacích pásikov sa pripevní najprv v hornej časti plotu k podkladovému pletivu pri zachovaní roviny pri hornom okraji, aby horná hrana zostala neporušená (neskracovaná).
- Po kontrole rovnosti horného okraja sa doplnia sťahovacie pásky po celej ploche dielcov, aby bol plot celoplošne zaistený.
- U dielcového umelého plotu odporúčame najmenej 32ks príchytiek na 1m2.
- Prípadné presahy zalistených dielcov i plastových príchytiek ľahko uštipnete kliešťami alebo odrežete či odstrihnete.
- Umelý živý plot je možné inštalovať na vonkajšiu aj vnútornú stranu oplotenia.
- Spodný rad dielcov neklaďte priamo na zem, ale ponechajte cca 10cm nad zemou či podmurovkou, pri pletive skôr viac, pri pevnom podklade typu mreže to môže byť o niečo menej.
- Pri pokládke väčšej plochy naraz si vždy pri kúpe overte, že sa jedná o jednu šaržu, aby bola zaistená podobnosť farebného prevedenia ako celku.
Inštalácia plotu balených v rolke alebo na rošte
- Role sa rozmotá a ponechá sa chvíľu v rozvinutom stave na dotvarovanie.
- V prípade potreby sa rola skráti na požadovanú výšku (upravenú hranu inštalujte dole).
- U roštov s dreveným rastrom v tvare nožnicovej mreže je výhodou, že je možné takmer ľubovoľne meniť pomer výšky a šírky podľa miery roztiahnutia rastra.
- Pomocou sťahovacích pások sa pripevní najprv horná časť plotu k podkladu pri zachovaní roviny pri hornom okraji a pri zachovaní spodného odstupu od terénu či podmurovky.
- Spodnú hranu rolky neklaďte priamo na zem, ale ponechajte ich aspoň 10cm nad zemou či podmurovkou, pri pletive skôr viac.
- Po kontrole rovnosti horného okraja sa doplnia sťahovacie pásky po celej ploche umelého živého plotu, aby bol plot celoplošne zaistený, aby nedochádzalo k zosadnutiu a aby plot odolával prípadnému zaťaženiu vetrom (platí hlavne pre husté, ťažké a nepriedušné ploty). li>
- U plotov odporúčame 12-18 ks sťahovacích pások na 1 m2.
- Pri vonkajšej inštalácii odporúčame v pozdĺžnom smere umiestňovať sťahovacie pásky po vzdialenosti max. cca 25-30 cm av priečnom smere taktiež, pričom v oblasti s vyššou veternou záťažou aj hustejšie.
- Pri inštalácii umelého živého plotu na pletivo je nutné role pripevniť ako k napínaciemu drôtu, tak aj k výpletovým drôtom.
- Požadovaná dĺžka a výška rolky sa ľahko odreže nožnicami či uštipne kliešťami.
- Umelý živý plot lez inštalovať na vonkajšiu aj vnútornú stranu oplotenia.
Dôležité upozornenie
- Hustšie umelé živé ploty nie je vhodné inštalovať na miesta častého výskytu nárazového vetra, pokiaľ podklad nie je tvorený pevnou podložkou (napr. drevené dosky). Tieto ploty vytvárajú veternú bariéru, ktorá môže zapríčiniť poškodenie samotného umelého živého plotu, ako aj vlastné nosné konštrukcie plotu.
- Dielce a rolky inštalované na pletivá a mreže v miestach s vyšším nebezpečenstvom výskytu nárazového vetra sa odporúča osadiť na náveternú stranu pletiva. (plot je v prípade zaťaženia vetrom pritlačený na pevný nosný podklad).
- Žiadne z rohoží, clôn či dielcov sa nesmú inštalovať do blízkosti otvoreného ohňa, záhradných grilov a krbov alebo tesnej blízkosti všetkých ostatných zdrojov tepla, ako sú halogénové žiarovky, svietidlá, vykurovacie telesá, elektrické a spaľovacie motory atď.
- Minimálna vzdialenosť od všetkých zdrojov tepla do 60 °C by mala byť v interiéri cca 100 cm, pri nedodržaní tejto vzdialenosti môže dôjsť k poškodeniu či požiaru.
- Vystavenie otvorenému ohňu alebo blízkosť ohňa môže spôsobiť poškodenie plotu alebo požiar.
- Rohože by sa nemali inštalovať ani s nimi inak manipulovať pri teplotách pod bodom mrazu. Plast pri nízkych teplotách krehne.
- Napriek tomu, že ploty sú vyrobené s UV stabilizáciou, môže pri plote nainštalovanom na mieste s priamym slnečným žiarením dôjsť už v priebehu niekoľkých mesiacov k zmene farebného odtieňa a zmene farebnosti, zosvetlenia. Ide o očakávanú vlastnosť produktu, ktorá nemôže byť vnímaná ako dôvod na reklamáciu. Lacnejšie rohože, kde je čiastočne použité PVC či Polyester, majú nižšiu stálofarebnosť.
- Lepšia a dlhšie trvajúca farebnosť majú dielcové produkty z PE. Plastový raster na zadnej strane dielcov má ale nižšiu UV stabilitu ako samotné listy, a preto odporúčame pre dlhšiu životnosť jeho plné alebo aspoň čiastočné zakrytie. Pri inštalácii na plot je optimálnu zadnú stranu plotových dielcov zakryť tieniacou tkaninou alebo obojstrannou inštaláciou dielcov (dielce z oboch strán plotu). Pri inštalácii na plot, kde z druhej strany plotu je už výsadba alebo v blízkosti nejaká stavba, ktorá čiastočne tieni, je vždy na zvážení, či dodatočne raster zakrývať. V prípade, že sú dielce inštalované na stenu alebo iné miesto, kde z druhej strany nesvieti slnko alebo len minimálne, ďalšie zatienenie už nie je nutné.