Novinky
20.11.2019
GARANCIA NAJNIŽŠEJ CENY
Plánujete nakúpiť tovar z nášho sortimentu, ale identický produkt, o ktorý máte záujem, ste videli kdekoľvek na internete za nižšiu cenu? Informujte ... čítať celé
Zobraziť všetky novinky
Blog
11.03.2022 Umelý ratan
Umelý ratan na mieru
Potrebujete zakryť alebo zatraktívniť vonkajšie priestory alebo balkón a ratanové rohože v metráži svojimi rozmermi nevyhovujú? Potom využite našu jed... čítať celé
Ratanové balkónové zásteny na mieru
Potrebujete zakryť alebo zatraktívniť vonkajšie priestory alebo balkón a štandardizované ratanové balkónové zásteny svojimi rozmermi nevyhovujú? Potom... čítať celé
Možnosti zatienenia balkóna či terasy
Použiť je možné umelé živé ploty, umelé bambusové rohože, prírodné prútené rohože či tieniace tkaniny. Od minulého roka sme do nášho sortimentu novo z... čítať celé
Zobraziť všetky články
Recenzie zákazníkov

 

 

 

  1. Úvod
  2. FAQ - najčastejšie otázky k záhradnému osvetleniu ArtLights
FAQ - najčastejšie otázky k záhradnému osvetleniu ArtLights


Čo tvorí osvetľovací systém ARTLIGHTS?

Pod značkou ARTLIGHTS si môžete predstaviť širokú škálu prvkov a systémov 12V záhradného osvetlenia. ARTLIGHTS je viac než značkou skôr konceptom, združujúcim prvky niekoľkých zaujímavých osvetľovacích systémov popredných svetových výrobcov. ARTLIGHTS je konceptom bezpečného, energeticky úsporného, dizajnovo atraktívneho a kvalitne vyriešeného záhradného osvetlenia s dôrazom na úsporné a moderné LED technológie. Koncept ARTLIGHTS obsahuje stovky rozličných komponentov, dielov a prvkov, ktoré do seba zapadajú ako stavebnica a v rukách skúsenou profesionála predstavujú základné stavebné kamene pre atraktívne záhradné osvetľovacie systémy.Nosnou líniou konceptu ARTLIGHTS sú prvky osvetľovacích systémov GARDEN LIGHTS a Garden Lights DESING COLLECTION, určené predovšetkým pre profesionálov, na svoje si však prídu aj zdatní a nároční zákazníci z radov odbornej verejnosti, ktorí určite ocenia dizajnové vonkajšie lampy TULI. Aj pre laickú verejnosť máme riešenie v podobe ucelených jednoduchých svietidlových setov LUDECO, obsahujúcich okrem sady 3 svietidiel aj transformátor, káble a spojky. V ponúkanom portfóliu komponentov ARTLIGHTS si tak vyberie každý.


Môžem si svietidlá rady LUDECO alebo TULI namontovať sám?

Odpoveď je ÁNO, svietidlové sety LUDECO sú určené práve pre tých z vás, ktorí očakávajú iba jednoduché riešenie len s niekoľkými svietidlami a preferujú ekonomické a jednoduché riešenie svojpomocne. Rovnako tak inštaláciu (zapojenia) vonkajších dizajnových stojacích lámp TULI zvládnete bezpochyby tiež. Pomerne jednoduchá inštalácia je veľkou prednosťou týchto prvkov. Ak patríte však medzi majiteľa rozľahlejších záhrad a od osvetlenia očakávate o niečo viac, nemali by ste pohrdnúť skúsenosťami firiem, ktoré sa inštaláciou záhradných svietidiel zaoberajú profesionálne. Vďaka svojim skúsenostiam Vám pomôžu vybrať správne typy svietidiel pre konkrétne požiadavky, dôležitá je samozrejme aj voľba svetelného zdroja, odtieňa svetla a spôsobu jeho šírenia. Tiež voľba správnych káblov a ich zodpovedajúce prierezy nesmú byť podceňované. A samozrejme aj vlastné ovládanie. Je veľa možností, od časových spínačov, cez reléové spínače, riadiace jednotky či senzorové spínače. Zvoliť sa dá aj diaľkové ovládanie. To všetko je však vhodné konzultovať už s realizačnou firmou.

Počul som, že vonkajšie stojacie lampy TULI sú ideálne na terasy. Naozaj na ne môže aj pršať?
Dizajnové lampy TULI - 12V, nech si vyberiete stojacu lampu alebo verziu závesnú, nástennú či stolnú, tak vo všetkých prípadoch môžu byť naozaj krásnym a účelným doplnkom Vašej terasy, pergoly či balkóna. Ich dizajn a prevedenie je prispôsobené použitiu vo vonkajšom prostredí. Nejedná sa len o vlastné krytia IP 44, čo je ochrana pred striekajúcou vodou dopadajúcou v ľubovoľnom smere, ale jedná sa aj o ich konštrukciu a zvolené materiály, z ktorých sú lampy vyrobené. Telo lampy (postava, teda akýsi nosný rám) je vyrobené z anodizovaného hliníka a stojacia verzia je vybavená aj zápustnou kotvou k drevenej podložke či priamo na zapustenie do terasy. Ani silný vietor potom lampu neprevráti a konštrukcia tienidiel, vďaka svojej pružnosti, si s vetrom poradí tiež. Všetky lampy TULI sú navyše napájané iba 12V napätím, takže aj z bezpečnostného hľadiska sú veľmi atraktívnou voľbou u rodín s deťmi.


Možno u vonkajšieho osvetlenia ARTLIGHTS 12V kombinovať LED zdroje spolu s halogénmi?

ÁNO, je to možné. U väčšiny svietidiel, ak im v tom nebránia ich konštrukcie, si môžete zvoliť svetelný zdroj podľa vlastného uváženia, podľa výkonu, konštrukčného prevedenia, odtieňa svetla i miesta použitia. Hoci svietidlá rady GARDEN LIGHTS sú vo väčšine prípadov dodávané už s vstavaným predinštalovaným svetelným zdrojom, napriek tomu možno aj tento predinštalovaný zdroj často nahradiť iným modelom. Možno kombinovať akýkoľvek svetelný zdroj, ktorý bude spĺňať parametre určené svietidlom. Alternatívne možné svetelné zdroje uvádzame v našich materiáloch či katalógu. Keď bude mať svetelný zdroj všetky potrebné parametre ako je napríklad typ pätice, reflektor a bude vo 12V prevedení, môžete vybrať akúkoľvek jeho alternatívu zo sortimentu firmy TECHMAR.

Treba svietidlá GARDEN LIGHTS zazimovať?
Prevádzkové teploty svietidiel deklarovaného výrobcom sú -20 ° C až +50 ° C. V prípade presiahnutí týchto medzných hodnôt, nehrozí poškodenie svetla, ak sa nebude v týchto prekročených teplotných podmienkach používať. Pre zvýšenie životnosti svietidiel všeobecne, či už sa bude jednať o akékoľvek svietidlo akéhokoľvek výrobcu, je odporúčané neprevádzkovať svietidlá počas dňa, za priameho slnečného osvetlenia. Rovnako tak v zime, pri veľkých mrazoch a v snehu, môžu svietidlá vďaka tepelnej zložke svojho výkonu (platí predovšetkým pre halogény) pôsobiť ako ohrievač. Všetky svietidlá Artlights 12V sú v mieste pripojenia na el. energiu vybavené transformátorom 230V / 12V, ktorý je rovnako zdrojom aj vyžarovanej tepelnej energie. Chybu neurobíte, ak adaptérové ??trafo na zimu odpojíte a uchováte v interiéri.Zvýšite tak tým jeho životnosť, ako u každého elektronického zariadenia. To isté platí aj u časovača s displejom. Ak nestihnete systémy zazimovať a trafo zostane na zimu na pozemku ukryté pred snehom aj slnečným žiarením (napr. ukryté v dutom kameni a pod), nezúfajte však, nič sa nestane. U riadiacej jednotky je však potrebné zabezpečiť, aby na ňu priamo nesvietilo slnko. Stačí jej však nainštalovať niekam pod prístrešok, kde bude chránená pred slnečnými lúčmi a dlhé roky Vám bude spoľahlivo slúžiť.


Môžem systémy riadiť rovnakou riadiacou jednotkou ako závlahový systém Hunter?
Áno, pre závlahový systém Hunter aj záhradné osvetľovacie systémy GARDEN LIGHTS a GARDEN LIGHTS DESIGN COLLECTION možno s výhodou použiť jednu centrálnu ovládaciu jednotku HUNTER. Záleží len na počte svetelných okruhov, ktoré chcete takto ovládať, aby ste zvolili zodpovedajúcu veľkosť ovládacej jednotky. Ak budete chcieť zapojiť napr 3 svetelné okruhy a ak bude Váš závlahový systémy obsahovať napr 9 sekcií, potom budete potrebovať riadiacu jednotku s celkovou kapacitou 12 sekcií. Ak používate pre riadenie závlahy napr jednotku PRO-C s 9-timi sekciami, stačí rozšíriť jednotku o jeden 3-sekčný modul PCM 300 a máte k dispozícii dostatočnú kapacitu aj pre ovládanie osvetlenia. Na požadovanom výstupe z riadiacej jednotky pripojíte pomocou napäťového relé prívod pre osvetlenie do vybraného svetelného okruhu a môžete svietiť!