- Úvod
- NÁVRH A INŠTALÁCIA
3 kroky pre ľahkú inštaláciu:
- Výber svietidiel a ich rozmiestnenie po ploche
- Výber vhodného transformátora
- Prepojenie pomocou káblov a konektorov
Tipy a triky
Spájanie konektorov Plug&Play
Rozčlenenie na plochy s rôznymi režimami ovládania
Záhradné osvetlenie môže svietiť kompletne celé, alebo môžeme jednotlivé ramená ovládať zvlášť - napr. Príjazdovú cestu pohybovým PIR čidlom, terasu diaľkovým ovládaním a záhradu rozsvecovať po zotmení automatickým časovačom sa svetelným senzorom. Je teda vhodné si rozmyslieť, akým spôsobom budeme jednotlivé časti záhrady ovládať.
![]() | ![]() |
Voľba vhodného typu kábla
Ploché káble typu SPT sú určené pre menšie až stredne veľké plochy a využívajú konektory Plug&Play. Vzdialenosť, na ktorú sa dajú tieto káble použiť, závisí na príkonu svietidiel, ktorá na tento kábel pripojíme. Iných vzdialeností dosiahneme so svietidlami, ktoré budú osadené svetelnými zdrojmi LED a iných s halogénovými zdrojmi. Maximálna povolená záťaž je 120 W (SPT-1) alebo 150 W (SPT-3).
Káble typu CYKY a ICW sa používajú tam, kde nie je možné z dôvodu veľkých vzdialeností alebo záťaži použiť klasické káble SPT.
- U káblových rozvodov 12V je nutné počítať so stratami na vedenie.
- Ak si neviete rady, neváhajte nás kontaktovať - radi poradíme s voľbou vhodných komponentov aj so správnym zapojením.
Teplota chromatickosti (farba svetla)
Udáva zastúpenie farebných zložiek vo svetle, ktoré zdroj vyžaruje. Jednotkou je Kelvin. Hodnota 5800 K predstavuje stred (neutrálnu bielu), nižšie hodnoty znamenajú viac žltej ("teplejšie svetlo"), vyššie hodnoty viac modrej (" chladnejší svetlo").
- 1900 K: sviečka
- 2700 K: žiarovka, Slnko pri východe a západe
- 2700 - 3500 K: LED zdroje - teplá biela
- 3000 K: štúdiové osvetlenie
- 3400 K: halogénová žiarovka
- 4200 K: žiarivka
- 5000 K: obvyklé denné svetlo
- 5500 K: fotografické blesky, výbojky
- 5500 - 6500 K: LED zdroje - biela
- 6000 K: jasné poledné svetlo
- 6500 K: štandardizované denné svetlo
- 8000 K: oblačno, hmlisto (mraky zafarbujú svetlo do modra), svetlo bleskov pri búrke
- 10 000 K: silne zamračená obloha alebo len modré nebo bez Slnka
Stupeň krytia IP
Udáva odolnosť elektrospotrebiča proti vniknutiu cudzieho telesa či vniknutiu kvapalín. Vyjadruje sa pomocou IP kódu, tvoreného skratkou IP (Ingress protection - krytie) a dvoma číslicami. Prvá udáva ochranu pred vniknutím cudzích predmetov, druhá stupeň krytia pred vniknutím vody. Najvyšším stupňom ochrany je IP68.
- Elektrospotrebič s označením IP68 je 100% chránený proti prachu a je schopný nepretržitého potopenie pod vodnú hladinu za podmienok, ktoré si určí výrobca.
- Nami predávaná svietidlá majú krytie IP44 (schválené pre vonkajšie použitie, chránené proti silným prúdom vody) alebo IP68 (možno trvale ponoriť pod vodnú hladinu až do hĺbky 0,5 m)